27.02.2024 00:11

CSM Târgoviște a câștigat Cupa României

* Monika Krasteva a reușit un meci perfect, fiind cea mai bună marcatoare a meciului, cu 41 de puncte reușite

Final Four-ul Cupei României la volei feminin s-a disputat în acest an la Mioveni. În semifinale, CSM Târgoviște a trecut de CSM Volei Alba-Blaj cu 3-1, în timp ce Rapid București a câștigat derby-ul cu Dinamo București cu scorul de 3-2. Astfel, în ultimul act, disputat duminică, s-au întâlnit CSM Târgoviște și Rapid București. Formația pregătită de Branko Gajic a început perfect meciul, câștigând primele două seturi cu 25-23, respectiv 25-18.

Echipa din București a găsit forța să revină, s-a impus în următoarele două acte ale meciului cu 26-24 și 31-29, și a împins meciul în setul cu numărul cinci. Setul decisiv a fost cu adevărat spectaculos, însă CSM Târgoviște s-a dovedit a fi echipa mai matură și a reușit să se impună cu 15-11, stabilind astfel scorul final, 3-2. Monika Krasteva a reușit un meci perfect, fiind cea mai bună marcatoare a meciului, cu 41 de puncte reușite. Meciul a fost unul de lungă durată, două ore și 23 de minute de joc, iar finalul acestuia a adus trofeul la Târgoviște.

CSM Târgoviște - Rapid București 3-2 (25-23, 25-18, 24-26, 29-31, 15-11)

Târgoviște: Motroc (1), Urias (11), Krasteva (41), Barakova (2), Boris (7), Mayer (7), Pîrv (16), Koleva (7). Antrenor: Branko Gajic.

Rapid: Kosekova (2), Dimitrova (15), Uattara (15), Radu (1), Markovic (28), Baciu (18), Roman (10). Antrenor: