Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
14.11.2023 00:17
La Campionatul Internațional de Aritmetică Mentală,
Performanță deosebită pentru târgovișteanul Darius Andrei Butuligă
![Performanță deosebită pentru târgovișteanul Darius Andrei Butuligă](./upload/images/1/art_231114_olimpic.jpeg.jpg)
*Darius Andrei Butuligă s-a implicat în activitățile Centrului SmartyKids Târgoviște – Aritmetică Mentală
Darius Andrei Butuligă, în vârstă de doar 6 ani, a reușit să cucerească două premii importante la competiții internaționale de aritmetică mentală. Originar din Târgoviște și elev la Școala Gimnazială „Coresi” în clasa I, micuțul matematician s-a clasat pe locul al doilea la Campionatul Internațional de Aritmetică Mentală HORUS 2023 DUBAI, un eveniment de referință în acest domeniu, care a avut loc la sfârșitul săptămânii trecute.
Dar surprizele nu se opresc aici pentru Darius Andrei Butuligă, care a demonstrat că talentele sale matematice sunt de excepție. În luna iunie, tânărul a obținut premiul al treilea la Olimpiada Internațională SmartyKids în Aritmetică Mentală 2023, desigur, la categoria sa de vârstă.
Darius Andrei Butuligă s-a implicat în activitățile Centrului SmartyKids Târgoviște – Aritmetică Mentală, unde și-a dezvoltat abilitățile remarcabile în acest domeniu. Cu sprijinul profesorilor și efortul său personal, a reușit să strălucească în competițiile internaționale, aducând mândrie comunității din Târgoviște.
Tânărul talentat reprezintă o inspirație pentru tinerii din România, demonstrând că pasiunea și dedicarea pot duce la realizări semnificative, indiferent de vârstă.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Vindecarea celor doi demonizați din ținutul GadareiAstăzi are loc Examenul Național pentru Definitivare
Licee dâmbovițene, rezultate de top la Evaluarea Națională
Școli din Dâmbovița, în Competiția Națională „Școală Europeană”
Școli din Dâmbovița, în Competiția Națională „Școală Europeană”
674 de candidați au susținut proba scrisă la titularizare
Admiterea la liceu 2024
Începe examenul de titularizare
Promovabilitatea la Bacalaureat a crescut: 78,9%
Despre grijile vieții
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)