Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
07.06.2023 00:12
În județul Dâmbovița,
Numărul salariaților, pe un trend crescător
![Numărul salariaților, pe un trend crescător](./upload/images/1/art_230607_constructii.jpg)
*În luna martie 2023, numărul acestora a ajuns la 92.132 persoane
Salariați mai mulți în județul Dâmbovița! De la începutul acestui an, numărul angajaților dâmbovițeni a crescut de la o lună la alta, ajungând în luna martie la un maxim de 92132 persoane. Astfel, potrivit ultimei raportări a Direcției Județene de Statistică Dâmbovița efectivul salariaților din județ la sfârșitul lunii martie 2023 a fost de 92.132 persoane, în creștere cu 0,4 % față de luna februarie 2023, când județul avea 91.729 angajați și cu 1,7% față de luna martie 2022, când numărul salariaților dâmbovițeni era de 90.611.
În ceea ce privește câștigul salarial mediu nominal brut, în județul Dâmbovița în luna martie 2023 acesta a fost de 5728 lei, în creștere față de februarie 2023 cu 3,1%. Câștigul salarial mediu nominal net a fost în luna martie 2023 de 3581 lei, în creștere cu 3,2% față de luna februarie 2023. Valorile cele mai mari ale câștigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în agricultură, silvicultură și pescuit (4784 lei), industrie și construcții (3640 lei), iar cele mai mici în servicii (3491). Indicele câștigului salarial real a fost de102,2% pentru luna martie 2023 față de luna februarie 2023.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Peste 2200 de persoane și-au găsit un loc de muncă„Vaccinul, soluția cheie contra pestei porcine africane”
Aproape 400 de locuri de muncă vacante
Deficit de personal în Jandarmerie
Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul
Evidența bolnavilor cronici, în vizorul Ministerului Apărării
Zero focare active de pestă porcină africană
Numărul urgențelor crește odată cu temperatura
Controale ITM privind protecția contra caniculei
„Sanitas la înălțime” promovează și un stil de viață sănătos
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)