Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
13.05.2024 00:15
Proiect de eficiență energetică și reabilitare finanțat de Administrația Fondului pentru Mediu
Modernizare amplă la Grădinița din Dobra
![Modernizare amplă la Grădinița din Dobra](./upload/images/1/art_240513_Dobra.jpg)
foto arhivă
Administrația publică locală din comuna Dobra a inițiat un amplu proces de modernizare și reabilitare a infrastructurii sistemului educațional, cu accent pe Grădinița din satul Dobra. Prin intermediul unui proiect finanțat de Administrația Fondului pentru Mediu, se urmărește creșterea eficienței energetice și îmbunătățirea condițiilor de învățare și confort pentru copii.
Lucrările sunt în plină desfășurare și vizează multiple aspecte ale clădirii grădiniței. Printre acestea se numără anveloparea exterioară a clădirii, schimbarea acoperișului, înlocuirea instalației electrice și a sistemului de încălzire cu unul performant ce folosește pompe de căldură. De asemenea, se vor monta panouri fotovoltaice și acumulatori de stocare a energiei electrice, în vederea unei utilizări mai sustenabile a resurselor.
Primarul Daniel Nica a transmis că modernizarea și reabilitarea Grădiniței din Dobra marchează un pas important în direcția îmbunătățirii infrastructurii educaționale din comună, contribuind la crearea unui mediu propice dezvoltării și educației copiilor din zonă.
„Dragi prieteni, așa cum vă anunțam am demarat proiecte importante pentru modernizarea infrastructurii educaționale în comuna noastră. La toate unitățile de învățământ din ambele sate se vor face investiții importante. La Grădinița din Dobra se lucrează în ritm alert la anveloparea exterioară a clădirii, schimbarea acoperișului, înlocuirea instalației electrice, se va schimba sistemul de încălzire cu un sistem performant cu pompe de căldură, se vor monta panouri fotovoltaice și acumulatori de stocare a energiei electrice și alte investiții, toate pentru ca cei mici să beneficieze de cele mai bune condiții”, a nuanțat Daniel Nica, primarul comunei Dobra
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Peste 2200 de persoane și-au găsit un loc de muncă„Vaccinul, soluția cheie contra pestei porcine africane”
Aproape 400 de locuri de muncă vacante
Deficit de personal în Jandarmerie
Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul
Evidența bolnavilor cronici, în vizorul Ministerului Apărării
Zero focare active de pestă porcină africană
Numărul urgențelor crește odată cu temperatura
Controale ITM privind protecția contra caniculei
„Sanitas la înălțime” promovează și un stil de viață sănătos
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)