Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
27.11.2023 00:14
Semnal tras de medicii de familie din Dâmbovița:
„Rata de vaccinare pe programele naționale a scăzut”
![„Rata de vaccinare pe programele naționale a scăzut”](./upload/images/1/art_231127_vaccin.jpg)
foto arhivă
*Nici vaccinarea antigripală nu este ceea ce ar fi trebuit să fie
În plin sezon al virozelor și al gripei, în general al infecțiilor respiratorii, în România a scăzut rata vaccinării antigripale, spre îngrijorarea medicilor de familie! Este foarte adevărat că s-a îngreunat puțin și procedura prin care un pacient se poate vaccina gratuit, în sensul că trebuie să facă mai multe drumuri la medicul de familie și ulterior la farmacie pentru a putea intra în posesia serului respectiv. O situație asemănătoare se înregistează și la vaccinarea copiilor, pe programele naționale, unde unii părinți refuză să-și mai imunizeze micuții chiar și împotriva unor boli grave care le-ar putea pune viața în pericol!
„Eu am vaccinat antigripal în jur de 180-190 de persoane. Nu mai sunt amatori sub nicio formă. Din câte am înțeles și am văzut, rata vaccinării a scăzut cel puțin până în acest moment. Unul dintre motive este că pacientul venea aici și găsea vaccinul la medicii de familie, iar al doilea motiv este că aceste vaccinuri care se dau gratuit sau cu compensare 50% sunt numai pentru cei care sunt asigurați sau pentru copii, până la 18 ani. Ne așteptam să se întâmple așa, să scadă rata vaccinării, pentru că nu este la îndemână și nu este ușor să iei rețeta de la medic, după care te duci la farmacie după care te reîntorci la medicul de familie pentru vaccinare. Așa, îl prindeai în cabinet pe pacient, ne rugau să-i anunțăm când vin vaccinurile. Eu personal i-am anunțat pe mulți pacienți prin sms să se vaccineze antigripal. Sunt și părinți care nu vor să-și mai vaccineaze copiii cu anumite vaccinuri, în special cu cel antirujeolic, antirubeolic și antioreion. În general rata de vaccinare, pe programele naționale, a scăzut”, a transmis dr. Ileana Dumitrescu, președintele Asociației Medicilor de Familie Dâmbovița.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)