Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
22.11.2023 00:15
La Niculești...
„Anul acesta vor fi 200 de gospodării abonate la gaze”
![„Anul acesta vor fi 200 de gospodării abonate la gaze”](./upload/images/1/art_231122_NICULESTI.jpeg.jpg)
foto arhivă
*„Instalația de utilizare costă și nu sunt mulți care au banii necesari. Racordul se face pe cont propriu, nu există gratuitate”
S-a zbătut singur și a reușit să aducă rețeaua de gaze naturale în comună într-un timp relativ scurt! Este vorba de primarul comunei Niculești, Dorinel Soare, care a urgentat lucrurile, apelând chiar și la un împrumut bancar în regim de urgență, suportat din bugetul local, pentru ca cetățenii să nu mai aștepte ani de zile venirea gazului pe conductă.
Acum locuitorii comunei Niculești au gazul la poartă, nu trebuie decât să se racordeze, investiție care trebuie să fie suportată de fiecare gospodărie în parte. Edilul estimează că până la finele acestui an vor exista aproximativ 200 de abonați la gaze, pentru că racordarea în sine implică un cost destul de mare, dar este optimist că, în anii următorii, numărul celor care vor avea acces la această utilitate va crește foarte mult.
„La gaze se lucrează, unii au deja gaze la bucătărie, la centrală. Sunt vreo 200 care au solicitat. Unii se vor încălzi în continuare cu leme, cei care nu au posibilitatea de a se racorda la gaze, pentru că acest lucru necesită o cheltuială mai mare, cel puțin la început. Instalația de utilizare costă și nu sunt mulți care au banii necesari. Racordul se face pe cont propriu, nu există gratuitate. În anii următori va crește ritmul racordărilor. Anul acesta vor fi 200 de gospodării abonate la gaze”, a declarat primarul comunei Niculești, Dorinel Soare.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Noi investiții în infrastructura rutierăLa Potlogi se va putea circula pe centura ocolitoare
Eforturi pentru aducerea gazelor naturale în comuna Raciu
Iluminatul public, în plin proces de eficientizare
Retragerile totale sau parțiale de fonduri, un fenomen alarmant
195 locuri de muncă vacante în Spațiul Economic European
Modernizarea Școlii Gimnaziale de la Românești, pe ultima sută de metri
Dezvoltarea fondurilor de vânătoare atrage interesul vânătorilor profesioniști
Apa potabilă, în pericol din cauza secetei
Exporturile și importurile, în picaj
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)