Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
10.04.2024 00:15
În urma unor acțiuni,
422 de sancțiuni contravenționale, aplicate de polițiști
![422 de sancțiuni contravenționale, aplicate de polițiști](./upload/images/1/art_240410_politia 2.jpeg.jpg)
În zilele de 6 și 7 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița au acționat atât pentru prevenirea și combaterea unor situații de risc, cât și pentru menținerea unui climat optim de ordine și siguranță publică, dispozitivele curente fiind suplimentate.
Pe sectoarele de drum intens circulate și în zonele de interes, au fost desfășurate 13 acțiuni punctuale și institute 30 de filtre, fiind angrenați polițiști de la structurile de rutieră, ordine publică, investigații criminale, investigarea criminalității economice, în colaborare cu jandarmii și polițiștii locali. În cele două zile, polițiștii au fost solicitați să intervină la 102 evenimente, 63 dintre acestea fiind sesizate prin SNUAU 112.
De asemenea, au fost semnalate 72 de posibile infracțiuni, aproximativ 51,39% dintre acestea fiind sesizări din oficiu. Acțiunile pentru prevenirea accidentelor de circulație și creșterea siguranței în trafic au continuat, fiind efectuate peste 140 de testări pentru depistarea conducătorilor aflați sub influența alcoolului sau a substanțelor psihoactive, oprite pentru control 570 de autovehicule și legitimate 714 persoane.
Pentru alte nereguli constatate, polițiștii au aplicat 422 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 120.000 de lei, dintre care 357 au fost pentru nerespectarea regulilor de circulație pe drumurile publice și 65 pentru nerespectarea prevederilor Legii nr. 61/1991 privind sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice.
În urma activităților desfășurate pe linie rutieră, polițiștii au reținut 23 de permise de conducere, dintre care 14 pentru nerespectarea regimului legal de viteză. Totodată, au fost retrase 5 certificate de înmatriculare. Polițiștii dâmbovițeni vor continua misiunile pentru siguranța comunității.
Infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice
La data de 7 aprilie a.c., în jurul orei 21:20, polițiștii din cadrul Secției nr. 10 Poliție rurală Petrești au oprit pentru control, pe drumul comunal 77, în satul Mănăstioara, un autoturism condus de o femeie de 37 de ani, din municipiul București. În urma testării șoferiței cu aparatul din dotare, au reieșit indicii cu privire la posibila prezență a substanțelor psihoactive.
Menționăm că aceasta nu reprezintă probă în cadrul dosarului penal, persoana fiind condusă la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii cu exactitate a consumului unor substanțe interzise.
Totodată, în jurul orei 21:00, polițiștii din cadrul Formațiunii Rutiere Pucioasa au oprit în trafic, pe drumul național 71, în localitatea Priboiu, un autoturism condus de 48 de ani, din Codlea. În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că șoferul avea suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule.
De asemenea, în jurul orei 23:30, polițiștii din cadrul Secției nr. 11 Poliție Rurală Pucioasa au depistat, în comuna Vulcana Pandele, un bărbat de 42 de ani, în timp ce ar fi condus un autoturism, deși s-ar fi aflat sub influența alcoolului. În urma testării efectuate în acest sens, șoferul a prezentat un rezultat cu o valoare de 0,92 mg/l alcool pur în aerul expirat. În cauză, în toate situațiile, polițiștii au întocmit un dosar penal pentru săvârșirea unor infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice.
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Noi investiții în infrastructura rutierăLa Potlogi se va putea circula pe centura ocolitoare
Eforturi pentru aducerea gazelor naturale în comuna Raciu
Iluminatul public, în plin proces de eficientizare
Retragerile totale sau parțiale de fonduri, un fenomen alarmant
195 locuri de muncă vacante în Spațiul Economic European
Modernizarea Școlii Gimnaziale de la Românești, pe ultima sută de metri
Dezvoltarea fondurilor de vânătoare atrage interesul vânătorilor profesioniști
Apa potabilă, în pericol din cauza secetei
Exporturile și importurile, în picaj
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)